جراحی لاپاراسکوپی بای پس معده به عنوان یک استاندارد طلایی برای از دست دادن وزن توسط انجمن آمریکایی جراحی متابولیک و موسسه ملی سلامت می باشد. این روش با نام جراحی لاپاراسکوپی لاغری یا روش Roux-en-Y نیز شناخته می شود که با محدود کردن مصرف غذا و کاهش جذب آن کار می کند. دریافت و جذب غذا توسط کیسه کوچک جدید معده که به اندازه نواری قابل تنظیم درآمده است، انجام می شود. علاوه بر این، جذب غذا در دستگاه گوارش با حذف اکثر معده، دوازدهه و روده فوقانی که در تماس با غذا می باشد، انجام شده و به طور مستقیم از کیسه جدید معده به روده کوچک انتقال می یابد.

فرآیند جراحی لاپاراسکوپی لاغری

این عملیات، معمولا با لاپاراسکوپی انجام می شود، شامل ایجاد پنج تا شش برش کوچک در شکم است که از طریق این محدوده کوچک ابزار متصل به دوربین فیلمبرداری و ابزار جراحی به داخل ورود پیدا می کنند. جراح قسمت بالای قسمت معده را از هم جدا می کند تا یک کیسه معده کوچک ایجاد شود.
در جراحی لاپاراسکوپی معده، خروجی کیسه معده جدید سریع به قسمت پایین روده کوچک، تخلیه می شود، بنابراین جذب کالری بسیار کم می شود. این کار با تقسیم روده کوچک خارج از دوازدهه انجام می شود تا آن را به کیسه معده جدید اتصال دهد. انتهای دیگر آن به طرف دیگری از روده متصل می شود و یک شکل “Y” را ایجاد می کند. طول هر دو قسمت را می توان افزایش داد تا میزان جذب افزایش یابد.
این کیسه کوچک جدید مصرف غذا را محدود می کند و سبب می شود که غذا از بخش کمتری از معده و دوازدهه عبور کند. این امر مقدار کالری و مواد مغذی را که بدن جذب می کند را کاهش داده و سندروم نفوذپذیری یا جذب نام دارد.

مزایای جراحی لاپاراسکوپی لاغری

میانگین کاهش وزن بعد از روش Roux-en-Y به طور کلی بالاتر است، اگر شما دقیقا دستورالعمل را نسبت به سایر روش های محدودکننده دنبال کنید.
یک سال پس از جراحی تقریبا 75 درصد از اضافه وزن بیمار کاهش خواهد یافت.
مطالعات نشان می دهد که پس از 10 تا 14 سال، بعضی از بیماران 50 درصد تا 60 درصد از کاهش وزن بدن خود را حفظ می کنند.
مطالعه 500 بیمار که در سال 2000 انجام شد، نشان داد که 96 درصد از شرایط خاص بیماری از جمله: کمر درد، خروپف هنگام خواب، فشار خون بالا، دیابت و افسردگی  بهبود یافته یا حل شده است.

معایب جراحی لاپاراسکوپی لاغری

جذب ضعیف آهن و کلسیم می تواند منجر به کاهش کل آهن بدن شود که ممکن است منجر به کم خونی یا فقرآهن شود. بیماری های استخوانی متابولیکی در برخی از بیماران دیده می شود. این امر می تواند از طریق رژیم غذایی مناسب و مکمل های ویتامین مدیریت شود.
کم خونی مزمن به علت کمبود ویتامین B12 ممکن است رخ دهد. این مشکل معمولا می تواند با قرص یا تزریق ویتامین B12 درمان شود.
وضعیتی که به عنوان “سندرم داون” شناخته می شود، می تواند به علت تخلیه سریع محتویات معده در روده کوچک رخ دهد. زمانی رخ می دهد که مقدار زیادی قند یا مقدار زیادی مواد غذایی مصرف شود.
در برخی موارد، اثربخشی روش ممکن است کاهش یابد، اگر کیسه معده کشیده شود یا بزرگتر از 15 تا 30 سانتی متر مکعب باشد.
دوازدهه و بخش هایی از روده کوچک نمی توانند به راحتی با استفاده از اشعه ایکس یا آندوسکوپی دیده شوند اگر مشکلات زخم معده، خونریزی یا بدخیمی رخ دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.