در اکثر موارد درمان هموروئید با استفاده از روش های خانگی آسان می باشد. اگر در دیگر موارد، وقتی هموروئید بزرگ،دردناک باشد و خونریزی داشته باشد عمل جراحی بهترین گزینه خواهد بود. دوره نقاهت پس از عمل جراحی از یک تا دو هفته متغیر می باشد که به جنبه های مختلفی از جمله شدت هموروئید، تعداد هموروئید درمان شده و نوع درمان انجام شده وابسته می باشد. در طول دوره نقاهت سطح معینی از درد و ناراحتی انتظار می رود که پس از سه تا چهار روز تسکین می یابد. با گذر زمان ناراحتی از بین می رود.

اقدامات لازم در دوره نقاهت پس از عمل جراحی هموروئید

پس از عمل لیزر هموروئید از شما خواسته می شود تا بازگشت هوشیاری عمومی، طبیعی شدن تنفس و ثابت شدن علایم حیاتی در بیمارستان باقی بمانید. اگر در دستگاه تنفسی شما لوله ای قرار داده شود ممکن است برای مدتی احساس گلودرد داشته باشید اگر ناراحتی احساس کردید در خبر کردن تیم مراقبتی خود لحظه ای تردید نکنید. در اکثر موارد بیمار پس از لیزر درمانی همان روز به خانه باز می گردد. البته بیمار برای مرخص شدن باید قادر باشد تا دفع ادرار انجام دهد. ناتوانی در ادرار یکی از رایج ترین عوارض این جراحی می باشد. فرآیند بهبودی پس از این عمل تدریجی می باشد که دو تا چهار هفته طول می کشد. برخی از عوامل موثر بر سرعت بهبودی: سلامت عمومی بیمار، نوع بی حسی استفاده شده در عمل و سن بیمار می باشند.

ایجاد تغییرات در سبک زندگی

پس از عمل جراحی، بیمار باید برای یک تا دو هفته در رختخواب استراحت کند. در طول این دوره احتمال باز شدن زخم های جراحی بالا می باشد. اگر اضافه وزن دارید به شما توصیه می شود تا وزن خود را کم کنید. پس از گذشت هفته های اول بیمار باید به مقدار کم ورزش کند. بطور مثال بیمار می تواند روزی ده دقیقه پیاده روی کند.

حفظ رژیم غذایی سالم

بیمار باید یک رژیم غذایی پر فیبر مصرف کند و مایعات کافی بنوشد که فرآیند بهبود را سرعت می بخشد. علاوه بر این از بازگشت هموروئید پیش گیری می کند. برای کسب نتایج بهتر باید چند هفته قبل و بعد از عمل جراحی ورزش بکند. همچنین به بیمار توصیه می شود که میوه و سبزی زیاد مصرف کند. مصرف تمام این مواد درد هنگام اجابت مزاج را کاهش می دهد. اگر بیمار فیبر طبیعی مصرف کند نیازی به مصرف ملین نخواهد داشت.

مصرف مسکن

در طول اجابت مزاج درد ناشی از جراحی بیشتر می شود اگرچه دفع مدفوع برای بهبود ضروری می باشد بنابراین پس از لیزر درمانی مصرف مسکن ها تجویز می شود. شما باید توصیه های جراح عمومی را برای بهبود سریعتر دنبال کنید.

توصیه ها

در طول دوره نقاهت لیزر هموروئید ملاقات منظم با پزشک مهم می باشد. بیمار می تواند با پزشک تماس بگیرد و نگرانی ها و سوالات خود را در میان بگذارد. اگر پس از عمل جراحی مشکلات تنفسی، خونریزی شدید پس از دفع مدفوع، داشتن تب بالا، تغییر در علایم هوشیاری و مشکل در دفع ادرار یا مدفوع را تجربه کردید بلافاصله با پزشک متخصص بیماریهای گوارش تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.