برای بسیاری از مردان مبتلا به سرطان مربوط به غده پروستات، پزشکان جراحی لاپاروسکوپی پروستات با نام رادیکال پروستاتکتومی، با توجه به اینکه در آن غده پروستات و برخی از بافت های اطراف آن برداشته می شود را توصیه می کنند. به طور سنتی، این روش به عنوان یک عمل باز انجام می شد، اما متخصصان دانشگاه واشنگتن عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی را به تقریبا هر مرد واجد شرایط برای رادیکال پروستاتکتومی باز، ارائه می دهند. رادیکال پروستاتکتومی یک عمل تهاجمی کوچک است و از طریق چندین برش کوچک در شکم انجام می شود. جراح از یک لاپاراسکوپ برای دیدن آناتومی داخلی و رسیدن ابزار ها برای رسیدن و برداشتن پروستات کمک می گیرد.

مزایای عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی در مقایسه با جراحی باز پروستاتکتومی:

    بیمار مدت زمان کمتری در اتاق عمل سپری می کند، در نتیجه، زمان کوتاهتری تحت بیهوشی قرار خواهد داشت.
کاهش خونریزی و کاهش خطر نیاز به تزریق نمودن خون به فرد
برش های کوچکتر که باعث کم شدن درد و زمان بهبودی می شوند
نیاز کم به دارو های تسکین دهنده درد
ماندن مدت کوتاه تری در بیمارستان و بازگشت سریع تر به روال روزمره زندگی
استفاده از روش هایی جهت حفظ عملکرد دفعی و جنسی

عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی چقدر طول می کشد؟

اگرچه این عمل جراحی تقریبا 3 ساعت طول می کشد، بیماران عموما احساس خوبی می کنند و نیاز به درد کمتری در دوره عمل جراحی دارند. بر خلاف جراحی باز که در آن کاتتر برای دو تا سه هفته باقی می ماند، اکثر بیماران مبتلا به رادیکال پروستاتکتومی کاتترهای فولی خود را در روز سوم بعد از عمل برمی دارند.

در طول عمل رادیکال پروستاتکتومی چه اتفاقی می افتد؟

ابتدا بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. این باعث می شود که وی طی مدت زمان جراحی به حالت خواب فرو رود. سپس جراح برش های کوچکی را برای اعمال ابزار جراحی به همراه یک دوربین ایجاد می کند.
سپس وی غده پروستات را از بافت های اطراف آن جدا می کند. کیسه های کوچک وابسته به منی، دو کیسه کوچک از مایع پر شده در کنار پروستات نیز حذف می شوند. جراح مجرای ادرار را به بخشی از مثانه به نام گردن مثانه مجددا وصل می کند. در این مرحله، جراح شما نیز ممکن است (بسته به بیمار) گره های لنفاوی را برای بیوپسی (آزمایش میکروسکوپی بافت زنده) برای بررسی کردن سرطان بردارد.

پس از عمل رادیکال پروستاتکتومی:

    پس از جراحی، شما تقریبا دو تا سه روز در بیمارستان بستری خواهید شد تا پزشک بتواند پروسه بهبودی را کنترل کند.
غذای بیمار زمان اندکی پس از این عمل شامل مایعات می شود. و بعد از اینکه ترخیص شدید می توانید دوباره شروع به خوردن غذا کنید.
شما پس از عمل جراحی، تشویق خواهید شد که پیاده روی کنید. این امر کمک می کند تا از بروز عوارض جلوگیری شده و با جریان خون در بدن شما، به فرآیند بهبودیتان کمک شود.
پس از اینکه شما ترخیص شدید طبیعی است که بعد از چندین هفته احساس خستگی کنید. با این وجود، مهم است که با انجام ورزش های سبک مانند راه رفتن به ادامه روند بهبودی خو کمک کنید.
برای جلوگیری از آسیب از بلندکردن اجسام سنگین، حداقل سه هفته پس از جراحی، باید اجتناب شود.
مهمترین چیز اینست که همه چیز را آسان بگیرید و به مرور زمان به فعالیت های عادی روزانه‌تان برگردید چراکه برایتان مناسب تر است.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها