هموروئیدها که همچنین توده نامیده می شوند. رگ های متورم در مقعد و قسمت پایین رحم می باشند که شباهت زیادی به رگ های واریس دارند. هموروئیدها دلایل زیادی دارند اگرچه اغلب دلیل اصلی آن ناشناخته است. اکثر آن ها ممکن است در نتیجه ایجاد فشار زیاد هنگام اجابت مزاج یا افزایش فشار روی این رگ ها در طول حاملگی ایجاد شوند. هموروئیدها ممکن است داخل رحم یا زیر پوست اطراف مقعد ایجاد شوند. علایم هموروئید به نوع آن بستگی دارد که در این مطلب علایم آن را بطور کلی بررسی خواهیم کرد.

علایم هموروئید در انواع مختلف آن

هموروئیدها خیلی رایج هستند تقریبا سه چهارم افراد بالغ گاهی اوقات به هموروئید مبتلا می شوند. گاهی اوقات آن ها هیچ علایمی ندارند اما گاهی اوقات می توان از خارش، ناراحتی و خونریزی به عنوان علایم هموروئید یاد کرد. گاهی اوقات در یک هموروئید لخته خون ایجاد می شود این هموروئیدها خطرناک نیستند اما تا حد زیادی ممکن است دردناک باشند و گاهی اوقات باید تخلیه شوند. خوشبختانه برای درمان هموروئیدها گزینه های موثر زیادی وجود دارند. افراد زیادی می توانند علایم هموروئید را با درمان خانگی هموروئید و تغییر سبک زندگی تسکین دهند.

بارزترین علایم هموروئید

نشانه و علایم هموروئید ممکن است شامل:
خونریزی بدون درد در طول اجابت مزاج_ شما ممکن است متوجه مقدار کمی خون قرمز روشن در توالت شوید.
خارش یا ناراحتی در ناحیه مقعد
درد یا ناراحتی
ورم اطراف مقعدتان
یک توده نزدیک مقعدتان که ممکن است حساس یا دردناک شود( ممکن است هموروئید ترومبوزه باشد).
علایم هموروئید معمولا به محل آن بستگی دارد.

هموروئید داخلی

این هموروئید داخل رحم قرار دارد. معمولا قادر به مشاهده این هموروئیدها نمی باشید و به ندرت باعث ایجاد ناراحتی می شوند. اما ناراحتی و تلاش هنگام اجابت مزاج می تواند باعث ایجاد آسیب به سطح هموروئید شوند و خونریزی ایجاد می کنند. گاهی اوقات تلاش هنگام اجابت مزاج می تواند روی هموروئید داخلی با باز شدن مقعد فشار وارد کند. این هموروئید به هموروئید پرولاپس مشهور می باشد.

هموروئید خارجی

این هموروئیدها زیر پوست در اطراف مقعد قرار دارد. هنگام تحریک شدن هموروئید های خارجی ممکن است خارش داشته باشند یا باعث خونریزی شوند.

هموروئید ترومبوزه

گاهی اوقات در یک هموروئید خارجی ممکن است خون جمع شود و لخته خون ایجاد شود که می تواند باعث ایجاد درد شدید، ورم، سوزش و توده سفت کنار مقعد شود.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

خونریزی در طول اجابت مزاج رایج ترین نشانه هموروئید می باشد. جراح عمومی می تواند ببرسی فیزیکی و دیگر آزمایشات را برای اثبات هموروئیدها انجام دهد و متوجه شرایط یا اختلالات جدی تر شود. اگر می دانید که هموروئید دارید و آن ها باعث ایجاد درد و خونریزی می شوند و با داروهای خانگی درمان نمی شوند با متخصص بیماریهای نشیمنگاه مشورت کنید. فرض نکنید که خونریزی رحم بویژه اگر بیش از چهل سال سن دارید بدلیل هموروئید می باشد. خونریزی رحم می تواند بدلیل اختلالات دیگر شامل سرطان روده بزرگ و سرطان مقعد ایجاد شود. اگر همراه با تغییرات قابل توجه در عادات اجابت مزاج یا تغییر رنگ در مدفوع و غلظت آن مشاهده کردید با جراح متخصص خود مشورت کنید. اگر ضعف، سرگیجه یا خونریزی شدید رحمی تجربه کردید حتما به نزد پزشک بروید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *