فیشر یک پارگی خطی در لبه مقعد یا کانال مقعد پایین ترین بخش روده می باشد. وجود فیشر عمل دفع مدفوع را دردناک می سازد و می تواند باعث ایجاد دردی شود که برای ساعت ها پس از رفتن به حمام طول بکشد حتی ممکن است از رفتن به حمام برای پیش گیری از درد خودداری کنید. فیشر معموملا مشکلی کوتاه مدت می باشد که علایم آن ممکن است شش هفته یا کمتر طول بکشد. وقتی علایم فیشر برای بیش از شش هفته طول بکشد به عنوان فیشر مزمن در نظر گرفته می شود. درمان فیشر مزمن ممکن است سخت تر باشد و ممکن است نشانه شرایط دیگر باشد.

اصلی ترین علایم فیشر

نشانه ها و علایم فیشر شامل موارد زیر می باشد.

درد

بویژه در هنگام اجابت مزاج. در طول دفع مدفوع درد شدید است و پس از آن ممکن است احساس سوزش بطور طولانی داشته باشید. ترس از درد ممکن است باعث شود بیماران از رفتن به توالت خودداری کنند که همین امر سبب افزایش یبوست می شود. اگر رفتن به دستشویی را به تاخیر بیاندازند باعث می شود درد و پارگی بدتر شود زیرا ممکن است باعث سخت تر شدن و بزرگ تر شدن مدفوع شود. برخی افراد ممکن است هنگام تمیز کردن خودشان با دستمال توالت درد شدیدتری تجربه کنند.

خون

از آنجا که خون تازه است ممکن است قرمز روشن باشد و متوجه خون در مدفوع یا دستمال توالت شوید فیشر در نوزادان اغلب باعث خونریزی می شود.

خارش در مقعد

این احساس ممکن است موقتی یا دائمی باشد.

ناراحتی هنگام ادرار

رایج ترین علایم فیشر

اگر فیشر حاد دارید ممکن است احساس پارگی یا شکاف در مقعد در طول اجابت مزاج داشته باشید. شما ممکن است متوجه علایم زیر شوید.
پارگی قابل مشاهده در مقعد
درد در طول اجابت مزاج
مشاهده خون در سطح زمین توالت
خونریزی که رنگ آب توالت را تغییر می دهد.
مدفوع بد بو
نشانه های فیشر حاد می تواند شامل:
اجابت مزاج دردناک بدون خونریزی
خارش و سوزش پوست اطراف مقعد
ایجاد پوست اضافه در انتهای فیشر

فیشرهای خفیف ممکن است همچنین در نوزادان ایجاد شوند. فرض می شود که رایج ترین نشانه خونریزی مقعد برای بچه های خیلی کوچک باشند.
علایم فیشر در کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:
گریه در طول دفع مدفوع
مشاهده خون در سطح مدفوع یا در پوشک
یک پارگی قابل مشاهده در ناحیه مقعد

چگونه یک فیشر تشخیص داده می شود؟

یک متخصص بیماریهای نشیمنگاه معمولا به سادگی با ارزیابی ناحیه اطراف مقعد می تواند فیشر را تشخیص دهد. در طول این ارزیابی، جراح عمومی ممکن است برای دیدن پارگی بطور آسان تر یک ذره بین را وارد مقعد کند. این ابزار پزشکی لوله نازکی می باشد که به جراحان اجازه می دهد کانال مقعد را بررسی کنند. استفاده از ذره بین ممکن است به دکتر شما کمک کند تا دلایل دیگر درد مقعد مثل هموروئید را تشخیص دهد. در برخی از موارد درد مقعد جراح ممکن است برای ارزیابی بهتر علایم آندوسکوپی انجام دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.