فیشر پارگی یا ترک در کانال مقعد می باشد. یک پارگی یا بریدگی در مقعد که در کانال مقعد توسعه می یابد فیشر می باشد. فیشر ممکن است در طول اجابت مزاج یا پس از آن درد ایجاد کند و در مدفوع خون مشاهده کنید. اکثر فیشرها کمتر از یک سانتی متر می باشند اما از آنجا که مقعد یکی از حساس ترین بخش های بدن است در نتیجه درد در این ناحیه حتی با یک پارگی کوچک ممکن است شدید باشد. در این مقاله قصد داریم مهمترین دلایل فیشر را با یکدیگر بررسی کنیم.

حقایقی در رابطه با فیشر

در اینجا در رابطه با فیشر تعدادی نکات کلیدی را ذکر می کنیم. آسیب به مقعد یکی از دلایل رایج ایجاد فیشر می باشد. در برخی موارد دلیل اصلی آن مشخص نیست. تقریبا ده درصد افراد در طول زندگی خود به این اختلال دچار می شوند. در طول دوران کودکی فیشرها رایج هستند. افراد بالغ نیز به دلیل کاهش جریان خون در مقعد در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. در طول و پس از زایمان، بدلیل تلاش در طول وضع حمل، زنان در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. تورمی که در روده اتفاق می افتد بافت اطراف مقعد را بیشتر در معرض پارگی قرار می دهد. همچنین افرادی که اغلب یبوست را تجربه می کنند در معرض خطر ابتلا به این اختلال قرار دارند. تلاش زیاد و دفع مدفوع سخت و بزرگ از رایج ترین دلایل فیشر هستند.

بارزترین دلایل فیشر

فیشر ممکن است به چند دلیل ایجاد شود.

یبوست

مدفوع بزرگ و سخت نسبت به مدفوع کوچکتر و نرم احتمال ایجاد زخم در مقعد را در هنگام دفع مدفوع افزایش می دهد.

اسهال

اسهال مکرر می تواند باعث ایجاد فیشر شود.

تشنج ماهیچه

متخصص بیماریهای نشیمنگاه بر این باور است که تشنج ماهیچه ممکن است خطر بروز فیشر را افزایش دهد. یک تشنج حرکات ناگهانی کوتاه مدت و خودکار ماهیچه می باشد وقتی ماهیچه بطور ناگهانی سفت می شود. تشنج ماهیچه همچنین ممکن است باعث تضعیف فرآیند درمان شود.

حاملگی و زایمان

زنان حامله در اواخر دوران حاملگی خود بیشتر در معرض ابتلا به فیشر قرار دارند. کانال مقعد همچنین ممکن است در طول وضع حمل پاره شود.

عفونت انتقال یافته از طریق رابطه جنسی

اختلالات انتقال یافته از طریق رابطه جنسی با افزایش خطر ابتلا به فیشر رابطه مستقیم دارند.

شرایط اساسی

برخی از شرایط اساسی و اختلالات التهاب روده ممکن است باعث ایجاد زخم ها در مقعد شود.

سکس مقعدی

در مواردی نادر سکس مقعدی ممکن است باعث ایجاد فیشر شود.

دو حلقه عضلانی مقعد را کنترل می کنند. حلقه بیرونی بطور هوشیارانه کنترل می شود اما حلقه داخلی اینگونه نیست. ماهیچه داخلی بطور دائم تحت فشار می باشد. متخصصین بر این عقیده هستند که اگر فشار زیاد شود ممکن است ماهیچه داخلی دچار تشنج شود و کاهش جریان خون خطر ابتلا به فیشر را افزایش می دهد. افراد در هر سن و جنسی ممکن است مبتلا به فیشر شوند. رایج ترین دلیل خونریزی مقعدی در نوزادان و کودکان فیشر می باشد. برخی از کودکان ممکن است در مدفوع خود خون مشاهده کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.