اغلب یکی از رایج ترین دلایل فیستول مقعد وجود دمل در ناحیه مقعد می باشد. همچنین ممکن است بدلیل شرایطی که بر روده تاثیر می گذارند ایجاد شوند. دمل توده دردناکی از چرک ها می باشد پس از اینکه یک غده کوچک داخل مقعد توسط میکروب ها عفونتی شود دمل در مقعد ایجاد می شود. دلایل ایجاد دمل در اغلب ناشناخته می باشد. اگرچه اغلب در افرادی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف باشد مثل افرادی که به ایدز مبتلا هستند. دمل ها اغلب در یک دوره کوتاه با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود. در اکثر موارد، باید مواد چرکی از دمل خارج شوند.

مهمترین دلایل فیستول مقعد

رایج ترین دلیل فیستول مقعد دمل در مقعد می باشد. اگرچه دیگر دلایل فیستول مقعد، وجود برخی شرایط می باشد. وقتی فیستول ها در مکان های دیگر یافت می شوند اغلب با شرایط ثانویه همراه می باشند. این علایم شامل موارد زیر می باشند:
اختلال التهاب روده
عفونت انتقال یافته از طریق روابط جنسی
زخم
سرطان خون
بیماری سل
سرطان مقعد
ایدز که با دمل مقعد یا فیستول همراه باشد
هر یک از این دلایل فیستول مقعد به طور مفصل در ادامه مورد بحث قرار خواهند گرفت.

دمل مقعد

دمل توده ای از چرک ها در ناحیه ای از بدن می باشد. وقتی یکی از غده های کوچک مقعد توسط میکروب ها عفونی شود دمل مقعد ایجاد می شود. دمل مقعد ممکن است خیلی دردناک باشد و شرایط پزشکی دیگر مثل فیستول مقعد را ایجاد کند. دمل در مقعد رایج ترین دلیل فیستول می باشد. دمل مسئول تقریبا 80 درصد این موارد می باشد. بیش از نیمی از بیماران با دمل در مقعد به فیستول مقعد مبتلا شده اند. برای پیش گیری از ایجاد فیستول مقعدی توسط دمل باید چرک آن بطور کامل تخلیه شود. احتمال ایجاد یک فیستول مقعد وجود دارد اگر دمل قبل از درمان بترکد. مایع به طور کامل تخلیه نشود و یا دمل به طور کامل درمان نشود.

الهتاب روده

یکی از عوارض شرایط پزشکی التهاب روده، ایجاد فیستول مقعد می باشد. این شرایط باعث تورم حاد روده و مقعد می شوند و عامل ایجاد فیستول مقعدی در برخی بیماران می باشد.

عفونت انتقال یافته از طریق سکس

برخی عفونت های انتقال یافته از طریق سکس دلیل ایجاد فیستول مقعدی می باشند. ایدز یک عفونت ویروسی می باشد که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و در نهایت دمل و فیستول مقعد را ایجاد می کند. سفلیس یکی دیگر از عفونت های انتقال یافته از طریق سکس می باشد که خطر ابتلا به فیستول مقعدی را افزایش می دهد.

توسعه زخم یا ساختار غیر طبیعی

ایجاد فیستول مقعد با زخم ناحیه مقعد همراه می باشد. در برخی موارد، توسعه غیر طبیعی زخم ممکن است فرد را در معرض ابتلا به فیستول قرار دهد.

سرطان مقعد

سرطان ناحیه مقعد یکی از دلایل نادر فیستول مقعد می باشد. در اینجا در بخشی از روده که مدفوع قبل از خروج در آن جا ذخیره می شوند، رشد غیر طبیعی سلول ها و تومور ایجاد می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.