بیماری واریکوسل بزرگ شدن رگ های داخل کیسه شل پوست است که بیضه های مردان را حفظ می کند. واریکوسل شباهت زیادی به رگ های واریسی دارد که هر فرد ممکن است آن را در پای خود نیز مشاهده کند. در واقع واریکوسل علت مشترک تولید اسپرم به میزان کم و کاهش سطح کیفیت اسپرم است که می تواند باعث ناباروری شود. با این وجود، واریکوسل ها دارای درجات و گرید های مختلفی هستند که همه آن ها بر پروسه تولید شدن اسپرم تأثیرگذار نمی باشند. واریکوسل همچنین می تواند باعث توقف رشد طبیعی بیضه ها و یا کوچک شدن آن ها شود. امروزه شناسایی و تشخیص بیشتر واریکوسل ها آسان بوده و بسیاری از آن ها به سادگی درمان می شوند. جالب است بدانید که در اغلب اوقات واریکوسل هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و بی ضرر است. تقریبا می توان گفت در میان هر صد نفر مرد 15 نفر از آن ها مبتلا به واریکوسل هستند.

به طور معمول چه اتفاقی می افتد؟

به طور معمول سیستم تولید مثل مردان وظایف تولید، ذخیره و حرکت اسپرم را بر عهده دارد. اسپرم و هورمون تستوسترون در بیضه ها ساخته می شوند و اسکروتوم نام کیسه نگه دارنده بیضه هاست. اسپرم بالغ که از طریق یک لوله پیچ خورده (اپیدیدیم) پشت هر بیضه حرکت می کند، به ازای هر اپیدیدیم با استفاده از لوله ای به نام واس دفرنس به پروستات سفر می کند. هنگامی که مرد انزال دارد، مایع منی با اسپرم در پروستات مخلوط می شود تا به منی تبدیل شود. اسپرم از طریق مجرای منتقل می شود و از انتهای آلت تناسلی خود را خارج می کند.
در حالت طبیعی طناب اسپرمی که واس دفرنس و شریان های بیضه ها را نگه می دارد وظیفه خون رسانی به بیضه ها را متحمل می شود و همچنین مکان گروهی از رگ هاست که خون را از بیضه ها تخلیه می کنند. این گروه از رگ ها کمک می کنند تا خون قبل از ورود به بیضه ها در این شریان ها به دمای مناسبی برسد که در تولید اسپرم تأثیرگذار می باشد.

واریکوسل چگونه به وجود می آید؟

و اما واریکوسل زمانی رخ می دهد که خون از طریق این رگ ها حرکت نمی کند و شروع به جمع آوری در ورید شده در نتیجه بزرگ و متورم می شوند. در بعضی از مردان واریکوسل در دوران بلوغ شکل می گیرد. واریکوسل بیشتر در سمت چپ بطنی قابل مشاهده است. این به این دلیل است که آناتومی مرد در هر دو طرف یکسان نیست. واریكوسل در هر دو طرف می تواند به طور هم زمان وجود داشته باشد، اما معمولا این اتفاق کمی نادر است.

گرید های مختلف واریکوسل

واریکوسل نوع یک ( خفیف):

در این حالت تنها با زور زدن فرد می توان رگ های واریسی را مشاهده و بررسی کرد اما در حالت عادی قابل لمس نمی باشند.

واریکوسل نوع دو (متوسط):

در حالت عادی و ایستاده می توان به طور واضح واریس این ناحیه را لمس نمود و متوجه آن شد و اگر زور بزند یا فشاری وارد کند رگ ها تا دو الی سه برابر حالت طبیعی خود برجسته تر می شوند.

واریکوسل نوع سه (شدید):

در این گرید با یک نگاه می توان واریس را مشاهده کرد و در صورت فشار آوردن به آن ها چند برابر بزرگ تر از حالت اولیه می شوند.

واریکوسل ساب کلینیکال:

این نوع واریکوسل تنها با سونوگرافی تشخیص داده خواهد شد و با لمس کردن نمی توان آن را شناسایی نمود.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها