یک فیستول یک اتصال غیر عادی بین مقعد و واژن می باشد این اختلال اجازه می دهد که مواد مدفوع به راحتی از روده به واژن عبور کند. این اختلال نه تنها یک چالش ثانویه برای تشخیص علایم پزشکی می باشد بلکه همچنین بخاطر تاثیر آن در از دست دادن کنترل در دفع مدفوع از اهمیت قابل توجهی برخودار است. این اختلال زنان را در فعالیت های اجتماعی و کاری که زنان از انجام آن ها لذت می برند محدود می کند. روش های مختلفی برای تشخیص فیستول واژن وجود دارد.

با روش های مختلف تشخیص فیستول واژن آشنا شوید

عوامل ایجاد کننده فیستول واژن شامل پارگی در طول زایمان، عفونت ناحیه تناسلی و زخم درمان نشده پس از زایمان، التهاب روده، یا جراحی ناحیه تناسلی می باشد. تشخیص صحیح این اختلال از اهمیت قابل توجهی برخوردار است به همین دلیل در این مطلب روش های تشخیص فیستول واژن را برای شما لیست کرده ایم.

تشخیص

شما می توانید انتظار یک بررسی فیزیکی و آزمون های مشخصی را داشته باشید که به نیازهای شما وابسته می باشد.

آزمون فیزیکی

جراح عمومی شما برای تعیین مکان کردن فیستول واژن و بررسی توده توموری احتمالی، عفونت یا دمل یک بررسی فیزیکی را انجام خواهد داد. بررسی پزشک شامل بررسی واژن، مقعد و ناحیه بین آن ها با دستکش می باشد. اگر فیستول در واژن خیلی پایین و قابل رویت باشد، دکتر ممکن است از ذره بین برای مشاهده داخل واژن شما استفاده کند. برای بررسی مشکلات ممکن است ذره بین وارد مقعد و روده شما شود. همچنین ممکن است دکتر برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی در طول فرآیند تشخیص بافت برداری انجام دهد.

آزمون هایی برای شناسایی فیستول واژن

دکتر متخصص بیماریهای نشیمنگاه ممکن است از طریق بررسی فیزیکی فیستول را تشخیص ندهد. برای تعیین مکان و ارزیابی فیستول واژن ممکن است دیگر آزمایشات مورد نیاز باشند. این آزمون ها می توانند به تیم پزشکی شما برای برنامه ریزی برای عمل جراحی کمک کنند.

آزمون رنگ آبی

این آزمون شامل قرار دادن پنبه در واژن می باشد، سپس رنگ آبی به داخل روده شما تزریق می شود. رنگ آبی روی پنبه نشان دهنده یک فیستول می باشد.

سی تی اسکن

سی تی اسکن شکم و لگن شما جزئیات بیشتری نسبت به اشعه ایکس استاندارد ارائه می دهد. سی تی اسکن به تعیین مکان فیستول و تعیین دلیل آن کمک می کند.

ام آر آی

این آزمون تصاویری از بافت های نرم در بدن شما می گیرد. ام آر آی می تواند مکان یک فیستول و اینکه آیا دیگر اندام های لگن در این اختلال شامل شده اند یا این که آیا شما تومور دارید یا خیر را تعیین می کند.

سونوگرافی مقعد

این روش از امواج صوتی برای تولید تصاویر ویدیویی از مقعد و روده استفاده می کند. دکتر شما یک ابزار شبه لوله و باریک را وارد مقعد و روده شما می کند. این آزمون می تواند ساختار ماهیچه های مقعد را ارزیابی می کند و ممکن است آسیب های مرتبط به زایمان را نشان دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.