لیزر فیشر پیشرفته ترین و مدرن ترین روش استفاده شده برای درمان فیشر می باشد.این روش باعث حذف لیزری فیشر بصورت مقطعی می شود. امروزه اکثر بیماران به دلیل آسانی و راحتی شیوه لیزر درمانی را بر می گزینند. برای انجام این عمل بهتر است به متخصص بیماریهای نشیمنگاه مراجعه کنید. درصد احتمال ابتلا به این بیماری در زنان و مردان یکسان می باشد و در هر سنی امکان دارد اتفاق بیفتد. فیشر در شش هفته اول به عنوان بیماری خفیف و پس از آن به عنوان یک بیماری مزمن شناخته می شود. در ادامه مزایا و نحوه انجام لیزر فیشر را خواهید خواند.

آشنایی با دلایل و علایم ابتلا به فیشر

معمولا فیشر به دلایل مدفوع سفت، اسهال، تولد بچه، سکس مقعدی و در مواردی بسیار نادر بیماری انتقال یافته از طریق سکس، سرطان خون و بیمارس سل ممکن است ایجاد گردد. از مهمترین علایم آن می توان به دفع مدفوع دردناک، خونریزی، نیاز به فشار برای دفع مدفوع، خارش ناحیه مقعد، بوی بد و ایجاد گوشت اضافه در ناحیه مقعد اشاره کرد. بررسی سایقه خروج مدفوع از مقعد می تواند برای تشخیص این بیماری کافی باشد در مواردی نادر ممکن است دکتر آزمایشات دیگری که وجود فیشر را مشخص می سازند را روی بیمار انجام دهد.

توضیح روش درمانی لیزر فیشر

لیزر درمانی برای اولین بار در هند توسط لئونارد معرفی شده است. در بیهوشی نخاعی، متخصص بیماریهای گوارش یک ذره بین را وارد مقعد بیمار می کند. این ذره بین دارای دهانه ای قابل تنظیم می باشد که به فیشر هدایت می شود. حال، اشعه لیزر روی بافت آسیب دیده و متورم شکاف مقعد که دارای پوست اضافه می باشد تابیده می شود و سپس فیشر بخار می شود.

پس از عمل جراحی لیزر فیشر چه کاری باید انجام شود؟

بیمار باید دوش آب گرم بگیرد.
منطقه باید کاملا تمیز شود.
داروها و پماد باید طبق توصیه جراح عمومی مصرف شود و تا زمان مورد نیاز ادامه یابد.
با خوردن مقدار زیادی فیبر از ابتلا به یبوست پیشگیری کنید.

مزایای لیزر درمانی

با بیهوشی نخاعی انجام می شود.
نیازی به بستری شدن در بیمارستان احساس نمی شود.
درصد کارآیی بالا
درد و خونریزی خیلی کم پس از عمل جراحی
نسبت به دیگر روش های سنتی درمان فیشر بازگشت آن به ندرت اتفاق می افتد.
بهبودی زودتر
رضایت بیمار

نکات مراقبتی برای بهبود فیشر

فیشر خفیف معمولا با روش هایی غیر از عمل جراحی و با مصرف دارو درمان می شوند. حتی افراد مبتلا به فیشر مزمن به طور دوره ای باید دارو مصرف کنند. اغلب به این بیماران توصیه می شود تا از گیاهان دارویی برای کاهش تورم استفاده کنند. قبل از رفتن به رختخواب برای افزایش حجم و نرم شدن مدفوع ملین مصرف کنند. برای پیشگیری از ابتلا به یبوست رژیم غذایی سرشار از فیبر مصرف کنند همچنین باید مصرف آب و مایعات خود را افزایش دهند و از روغن های گیاهی مثل روغن زیتون استفاده کنند. افرادی که لیزر درمانی کرده اند نیز بهتر است تمام نکات بیان شده در این مطلب را رعایت نمایند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.