اگر به عمل جراحی کولورکتال نیاز دارید، ممکن است یک نامزد برای عمل جراحی لاپاراسکوپی روده باشید که تکنیکی «حداقل تهاجمی» برای درمان اختلالات کولورکتال است. لاپاروسکوپی برای درمان بسیاری از مشکلات زنان و بیماری کیسه صفرا به طور موفقیت آمیزی مورد استفاده قرار گرفته می گیرد. امروزه جراحان کولورکتال از تکنیک های لاپاروسکوپی برای انجام جراحی روده استفاده می کنند.

فرآیند جراحی لاپاروسکوپی روده

برای انجام لاپاراسکوپی، پنج یا شش برش کوچک (5-10 میلی متر) در قسمت شکم ایجاد خواهد شد. ابزار لاپاراسکوپ و جراحی از طریق این برش ها وارد ناحیه می شوند. سپس جراح توسط لاپاراسکوپ تصویری از اندام های روده را بر روی یک مانیتور تصویری منتقل می کند. لاپاروسکوپی می تواند برای از بین بردن بافت های بیمار از بسیاری از مناطق روده استفاده شود.

پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش، جراحی روده اصلی را با بستن رگ های خونی بزرگتر برای کمک به بخشی از بیماری روده کوچک یا بزرگ آغاز خواهد کرد. بعد، او بافت چربی را که روده را در محل خود نگهداری می کند، جدا می کند. هنگامی که قسمت بیمار روده از بخش قابل حمایتش آزاد می شود، می توان آن را حذف کرد.
این روش گاهی اوقات نیاز به ایجاد یک شکاف موقت یا دائمی، باز کردن حفره ای از بخشی از روده به خارج از شکم دارد. شکاف به عنوان یک مجرای مصنوعی عمل می کند که از طریق آن مدفوع می تواند از روده به خارج از بدن منتقل شود.
در بیشتر موارد، جراح دو انتهای روده را دوباره وصل می کند. روده می تواند به چندین راه مجددا به هم متصل شود. یک روش از یک دستگاه پیچش استفاده می کند که از نخ های فولادی ضد زنگ و یا تیتانیوم برای پیوستن به انتهای روده استفاده می کند. یا جراح ممکن است از طریق یک شکاف و بخیه کوچک انتهای روده را با هم به خاتمه برساند. جراح عمومی بهترین روش را انتخاب خواهد کرد. در نهایت، جراح بررسی خواهد کرد که هیچ جایی خونریزی وجود ندارد، گاز را از شکم خارج کرده، و شکاف کوچک را می بندد.

لاپاروسکوپی در مقابل جراحی روده سنتی

کلمه “laparoscopy” به معنی نگاه کردن به درون حفره شکم با یک دوربین خاص است. برای سال ها برای تشخیص شرایط پزشکی در این ناحیه از بدن استفاده می شود. جراحی لاپاروسکوپی روده از تکنیکی مشابه برای حذف بخش های بیمار از اندام های روده برای بیماران انتخاب شده استفاده می کند.

جراحی روده سنتی نیاز به برش طولانی در مرکز شکم و دوره بهبودی طولانی دارد. جراحی روده لاپاروسکوپی نیاز به این برش بزرگ را از بین می برد. در نتیجه بیمار ممکن است درد و زخم کمتر پس از جراحی، بهبود سریعتر و خطر ابتلا به عفونت کمتر داشته باشد. جراحان کولورکتال از لاپاروسکوپی برای درمان موارد زیر استفاده می کنند:
بیماری کرون
برخی از سرطان های کولورکتال
دیورتیکولیت
بی اختیاری مدفوع
پرولاپس مقعد
کولیت

جراحی لاپاروسکوپی روده می تواند در موارد زیر استفاده شود:

Proctosigmoidectomy: این عمل جراحی برای حذف بخش بیمار رکتوم و کولون سیگموئید است. برای درمان سرطان، رشد غیر سرطانی و عوارض دیورتیکولیت استفاده می شود.
Right colectomy: این جراحی حذف یک قسمت از روده بزرگ است که در مجاورت روده کوچک می باشد. این برای حذف سرطان ها، رشد غیر سرطانی و التهاب بیماری کرون استفاده می شود.
Total abdominal colectomy: این عمل جراحی حذف روده بزرگ است. برای درمان کولیت اولسراتیو، بیماری کرون استفاده می شود.
Fecal diversion: این جراحی برای ایجاد حفره ای بین سطح پوست و روده کوچک یا بین سطح پوست و روده بزرگ است. برای درمان مشکلات پیچیده رکتوم و مقعد، از جمله کنترل ضعیف روده مورد استفاده قرار می گیرد.
Rectopexy: روشی است که در آن از بخیه های کوچک برای اطمینان ازینکه مقعد در موقعیت مناسب خود قرار دارد، استفاده می شود. برای اصلاح پرولاپس مقعدی کاربرد دارد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها