وجود ارتباطی غیر عادی بین ناحیه انتهایی روده و واژن فیستول واژن نامیده می شود. ابتلا به این اختلال باعث می شود گاز و یا مدفوع به واژن انتقال یابد و در نهایت باعث خروج گاز یا مدفوع از واژن می شود. این فیستول ممکن است به دلایل مختلفی مثل آسیب دیدن در حین زایمان، بیماری التهاب روده، درمان سرطان در ناحیه لگن با استفاده از پرتو درمانی و عوارض جراحی لگن ایجاد شود. این اختلال ناراحتی های عاطفی و فیزیکی را به همراه خود دارد و باعث کاهش اعتماد به نفس فرد می شود. اگر علایم فیستول واژن را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید. برخی از فیستول های واژن خود درمان می شوند و برخی برای درمان نیاز به انجام لیزر دارند. در این مطلب سعی داریم برخی از روش های مراقبت و درمان خانگی فیستول واژن را با یکدیگر بررسی کنیم.

درمان خانگی فیستول واژن

هر چند برخی از فیستول های واژن را با رعایت نکات مراقبتی و با استفاده از روش های خانگی می شود درمان کرد اما برخی از فیستول ها به راحتی با استفاده از روش های خانگی قابل درمان نیستند و به عمل جراحی نیاز دارند. در این مقاله نکاتی که به درمان فیستول در خانه به شما کمک می کند را برای شما لیست کرده ایم سعی کنید این نکات را با دقت خاصی رعایت فرمایید. اگر هر یک از نشانه های فیستول واژن را مشاهده کردید حتی اگر از اینکه علایم بیماری خود را با پزشک در میان بگذارید شرمنده می شوید  باید خجالت را کنار گذاشته و حتما با پزشک متخصص جراح عمومی مشورت کنید. فیستول واژن ممکن است وجود مشکل جدی تر و یا آلودگی ناحیه واژن با چرک، یا وجود آبسه و سرطان را هشدار دهد. تشخیص صحیح دلایل ایجاد فیستول واژن به پزشک در انتخاب گزینه درمانی کمک بسیاری می کند.

نکات مراقبتی و درمان در خانه فیستول واژن

بهترین روش های پیش گیری از ابتلا به فیستول واژن رعایت بهداشت و درمان عفونت مجاری ادرار و واژن می باشند. اما روش های دیگری نیز برای بیماران مبتلا به فیستول واژن وجود دارد که بهترین آن ها درمان در خانه این اختلال می باشد.
اگر ترشحات واژن و خروج مدفوع از واژن را تجربه کردید، آن ناحیه را با آب گرم بشویید.
از استفاده از صابون، پد و تامپون عطری خودداری کنید.
پس از اجابت مزاج خود را کاملا خشک کنید.
از استفاده از دستمال توالت زبر خودداری کنید.
دستمال های حاوی الکل، عطر و دستمال مرطوب را استفاده نکنید. بهترین گزینه برای استفاده پنبه مرطوب می باشد.
پودر و کرمی استفاده کنید که در ساخت آن از عطر استفاده شده باشد. برای تسکین درد می توانید از آرد ذرت و پودر بچه استفاده کنید.
از لباس زیرهای پنبه ای و گشاد استفاده کنید زیرا لباس زیرهای تنگ ممکن است جریان هوا را محدود کرده و باعث شدت یافتن مشکلات پوستی شود.
باید زود به زود لباس زیر خود را عوض کنید.
استفاده از پد و لباس زیر یک بار مصرف نیز به تسکین یافتن این بیماری کمک زیادی می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *