در گذشته بیشتر افراد سالمند به بواسیر مبتلا می شدند اما امروزه بدلیل مدرن شدن سبک زندگی و مصرف غذاهای ناسالم باعث شده است افراد جوان نیز به بواسیر مبتلا شوند. اکثر افراد بخاطر خجالت کشیدن از بیان علایم بیماری خود، دیر هنگام به پزشک مراجعه می کنند و همین امر باعث می شود راه دیگری جز جراحی برای درمان آن باقی نماند. برای درمان این بیماری روش های خانگی نیز وجود دارد. در این مطلب قصد داریم برخی از برترین روش های درمان خانگی بواسیر را مورد بررسی قرار دهیم.

آلوئه ورا

می توان ژل آلوئه ورا را در بسته بندی های کوچک از داروخانه تهیه کرد. همچنین می توانید از برگ های این گیاه ژل آن را استخراج کنید و مورد استفاده قرار دهید. این گیاه دارای خاصیت ضد التهاب می باشد. برخی از افراد به آلوئه ورا حساسیت دارند این افراد بهتر است از این گیاه درمانی برای درمان بواسیر خود استفاده نکنند. برای بررسی حساسیت به آلوئه ورا مقداری از ژل آن را روی ساعد دست خود مالیده و 24 تا 48 ساعت صبر کنید. اگر هیچ گونه واکنش پوستی مشاهده نکردید یعنی به آن حساسیت ندارید ومی توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

ملین ها

از آنجا که یبوست می تواند یکی از دلایل ایجاد بواسیر باشد مصرف ملین ها توسط جراح متخصص عمومی تجویز می شود. ملین ها یا مکمل های حاوی فیبر با نرم کردن مدفوع و دفع مدفوع بی هیچ دردی یبوست را کاهش می دهد. این مکمل به صورت های مختلف مثل پودر، کپسول و مایع در داروخانه ها یافت می شوند. برای درمان بواسیر باید از این مکمل ها 1 تا 3 بار در روز استفاده کرد.
پوشیدن لباس های پنبه ای و گشاد
برای درمان این اختلال بهتر است لباس های پنبه ای بپوشید. استفاده از این لباس ها مقعد را خشک و تمیز نگاه داشته و علایم این بیماری را کاهش می دهد. از استفاده از نرم کننده پارچه و شوینده معطر برای کاهش دادن تحریک پوست خودداری کنید.
استفاده از وان آب گرم
برای تسکین سوزش و ناراحتی در ناحیه بواسیر( هموروئید) می توانید از وان آب گرم استفاده کنید. پس از هر بار دفع مدفوع وان خود را از آب گرم پر کرده و نمک اپسوم را به آن اضافه کنید و سپس به مدت 20 دقیقه در وان آب گرم بنشینید. این کار باعث می شود علایم و نشانه های بواسیر کاهش یابند و همچنین این عمل علایم بیماری بواسیر را تسکین می بخشد.

توصیه هایی در رابطه با درمان بواسیر

درمان دیر هنگام بواسیر ممکن است با عوارض جدی همراه باشد پس بنابراین بهتر است بلافاصله پس از مشاهده علایم و نشانه های بواسیر خجالت خود را کنار بگذارید و علایم بیماری خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا او بتواند با ارائه راهنمایی های لازم از پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن پیش گیری کند و همچنین بتوانید با استفاده از روش های مختلف درمان خانگی بواسیر بیماری خود را درمان کنید و نیازی به رفتن به بیمارستان و انجام عمل های جراحی مختلف احساس نکیند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.