یک پارگی در پوست اطراف مقعد ممکن است باعث سوزش و درد شدید هنگام اجابت مزاج شود که این اختلال فیشر مقعدی نامیده می شود. افرادی که از یبوست رنج می برند بیشتر در معرض بروز این اختلال می باشند زیرا مدفوع بزرگ و سخت ممکن است باعث پارگی مقعد شود اگرچه دلایل احتمالی دیگری مثل اسهال مداوم و اختلال التهاب روده و در موارد نادر عفونت انتقال یافته از طریق سکس می توانند باعث بروز فیشر شوند. گزینه های درمانی مختلفی برای این اختلال وجود دارد که در این مقاله روش درمان خانگی فیشر را با هم بررسی می کنیم.

آیا درمان خانگی فیشر امکان پذیر است؟

اختلال فیشر که پارگی در ناحیه مقعد می باشد و دارای علایمی مثل خارش، درد شدید یا خونریزی هنگام اجابت مزاج می باشد. اکثر افراد مبتلا به این اختلال در مدفوع خون قرمز روشن مشاهده می کنند. روش های کمی برای درمان خانگی فیشر وجود دارد که شما می توانید برای کاهش درد و درمان فیشر در روزهای کمی از آن ها استفاده کنید. اگر فیشر در دو هفته با استفاده از روش های خانگی درمان نشد باید به متخصص بیماریهای نشیمنگاه مراجعه کنید.

روغن زیتون

روغن زیتون سرشار از اسیدهای چرب سالم می باشد که سیستم اجابت مزاج شما را چرب می سازد و باعث می شود مدفوع به راحتی خارج شود. علاوه بر این روغن زیتون دارای خواص ضد تورم می باشد که می تواند باعث کاهش درد ایجاد شده بدلیل فیشر شود. مطالعات نشان می دهند که مصرف ترکیب روغن زیتون، عسل و موم عسل می تواند باعث کاهش درد، خونریزی و خارش فیشر شود. در یک کاسه به مقدار مساوی روغن زیتون، عسل و موم را با یکدیگر ترکیب کنید. آن را به آرامی گرم کنید تا تمام موم کاملا ذوب شود. پس از خنک شدن از آن روی ناحیه مورد نظر استفاده کنید این عمل را چند بار در روز تکرار کنید.

آلوورا

آلوورا دارای قدرت شفا دهندگی و خواص تسکین دهنده درد می باشد که می تواند علایم فیشر را کاهش داده و بافت پوست آسیب دیده را درمان کند. مطالعات نشان می دهند که کرم موضعی حاوی آب آلوورا می تواند درمان موثری برای فیشر مزمن باشد. برگ یک گیاه آلوورا را به درازا برش دهید و از قاشق برای خارج کردن عصاره آن استفاده کنید مقداری از این عصاره را روی ناحیه مورد نظر بمالید این عمل را چند بار در روز تکرار کنید.

سرکه سیب

یبوست و تلاش در طول اجابت مزاج می تواند باعث ایجاد فیشر شود و یا آن را بدتر کند. سرکه سیب یک درمان موثر برای یبوست می باشد. فیبر محلول در سرکه سیب هضم غذا و عمل دفع مدفوع را بهبود می بخشد. یک تا دو قاشق سرکه سیب نارس و تصفیه نشده را در یک لیوان آب مخلوط کنید مقداری عسل به آن اضافه کنید و آن را دوبار در روز بنوشید.

بهداشت

برای درمان فیشر رعایت بهداشت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اول از همه ناحیه مورد نظر را تمیز و خشک نگاه دارید زیرا رطوبت می تواند خطر ابتلا به عفونت میکروبی را افزایش دهد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها