به عقیده من تکنولوژی لیزر از فوتون های متمرکز لامپ ها در یک نقطه بدست می آید که همین امر باعث شده قدرت آن از یک پرتوی نوری بیشتر باشد. علاوه بر این، بارها شنیده ام که تابیدن اشعه لیزر در چشم انسان ها خطرناک است. علاوه بر این، همانطور که نور LED ها و LED های آبی تازه اختراع شده را دیده ایم، حال که فکر می کنم متوجه می شوم با اینکه لیزر قرمز و سبز را دیده ام تاکنون لیزر آبی را ندیده ام. بنابراین فکر می کنم که لیزرها و LED ها دارای ساختار خیلی مشابهی می باشند. همچنین از آنجا که ساخت لیزرهای سبز در مقایسه با لیزرهای قرمز سخت تر است. بنابراین ابزارهایی با لیزر قرمز در مقایسه با لیزرهای سبز ارزان تر و بیشتر می باشد. در این مقاله سعی داریم در رابطه با کاربرد لیزردر دنیا بیشتر بحث کنیم.

کاربرد لیزر و تکنولوژی لیزری در رشته های مختلف علمی چیست؟

تکنولوژی لیزر کاربرد های مختلفی دارد، تقریبا در اکثر رشته های علمی می توانید کاربرد لیزر و ابزار دارای لیزر را مشاهده کنید.در ادامه کاربرد تکنولوژی لیزر که تاکنون مشاهده کرده اید، استفاده کرده اید یا در مورد آن خوانده اید را بیان می کنیم.
ابزار کامپیوتری مثل موس لیزری، CDرام ها و DVD رام ها
کاربرد آن در روابط اجتماعی و ستاره شناسی
پزشکی،جراحی و سلامت
دستگاه های جنگی، اسلحه ها و تانک ها
دستگاه های برش در صنعت متالوژی و صنایع مربوطه
رباتیک، بویژه در پردازش تصاویر و محاسبه مسافت ها
اسباب بازی ها

تکنولوژی لیزر در ابزار کامپیوتری

در صنعت کامپیوتر چند دستگاه وجود دارند که از کاربرد لیزر بهره می برند. این تکنولوژی به سه دلیل اصلی انتخاب می شود. اولین دلیل نمایش نور لیزر و نقطعه ای معین در مکان هایی مثل سالن اجتماعات می باشد. دلیل دوم استفاده از این تکنولوژی به عنوان روشی برای هدایت و درک حرکات بطور مثال موس لیزری می باشد. دلیل سوم انتشار نور لیزر برای دریافت اطلاعات بطور مثال CD رام ها و DVD رام است. آن ها اشعه لیزر را روی CD یا DVD می تابانند و سپس نور لیزر را به دریافت کننده مثل چشم منعکس می کنند تا تعیین شود که آیا داده صفر است یا خیر.
استفاده از لیزر در علوم پزشکی، جراحی و سلامت
در عناوین مرتبط با سلامت، لیزر ها تاثیر قابل توجهی دارند. دانشمندان و پزشکان با استفاده از لیزر قادر به تشخیص سلولهای سرطانی و نابود کردن آن ها می باشند. گاهی اوقات استفاده از لیزر نیاز به بریدن بخشی از بدن بیمار در مواردی که بریدن یک بخش از بدن ممکن است در برخی دیگر بخش های بدن بیماری ایجاد کند را حذف می کند. از جمله افرادی که می توانند از لیزر استفاده بهینه کنند جراح عمومی و متخصص بیماریهای نشیمنگاه می باشند.

انواع لیزر

انواع لیزرها ممکن است متفاوت باشند و تمام آن ها برای پژوهش، پزشکی، صنعت و کاربردهای تبلیغی در دسترس می باشند.
لیزرهای حالت جامد
لیزرهای گازی
لیزر اکسیمر
لیزر رنگی
لیزر دیودی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.