یک فیستول یک اتصال غیر طبیعی می باشد که دو عضو بدن یا رگ هایی که معمولا به یکدیگر ارتباطی ندارند را به یکدیگر متصل می کند. می توانند هر جایی بین روده و پوست، وازن و مقعد و دیگر مکان ها ایجاد گردند. برخی فیستول ها شامل موارد زیر می شوند:

فیستول دستگاه های ادراری

شکاف غیر عادی در مجاری ادراری یا اتصال غیر عادی بین مجاری ادراری و دیگر اندام های بدن

فیستول مقعدی

اتصال غیر طبیعی بین سطح آسیب دیده کانال مقعد و پوست نزدیک به مقعد. این فیستول بین کانال مقعد و پوست اطراف شکاف مقعد ایجاد می شود. فیستول واژینال وقتی حوزه ای بین مقعد و واژن ایجاد می شود بوجود می آید.
دلایل
در آفریقا رایج ترین دلیل فیستول زایمان است در حالیکه ابتلا به فیستول بدلیل تولد نوزاد در ایالت متحده دلیل بی اهمیتی می باشد. دلایل دیگر نیز می توانند باعث ایجاد فیستول شوند. علاوه بر این، افرادی که لیزر درمانی انجام می دهند بیشتر در معرض ابتلا به انواع فیستول قرار دارند.

علایم

بسته به نوع فیستول در این مقاله رایج ترین علایم فیستول را لیست کرده ایم:
ترشح ادرار از واژن
ناراحتی در بخش بیرونی آلت تناسلی زنان
عفونت مکرر مجاری ادراری
تخلیه مایع از واژن
حالت تهوع
اسهال
دردهای شکمی
اگر یکی یا بیش از یکی از این علایم را دارید حتما با یک جراح عمومی مشورت کنید.

گزینه های درمانی

برای درمان فیستول باید با متخصص بیماریهای زنان و متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید. پس از تشخیص فیستول متخصصین با توجه به مکان، اندازه و شرایط بیماران روش درمانی مناسب را انتخاب می کنند. درمان فیستول های حاد به لیزر درمانی نیاز دارند. اگر مبتلا به فیستول مقعدی باشیم تنها روش موثر عمل جراحی می باشد. همانطور که قبلا گفته شد اگر با مشاهده دمل در نزدیک مقعد وجود فیستول تشخیص داده شود درمان با استفاده از تخلیه از طریق جراحی تکمیل می شود. اگرچه این عمل ساده می باشد انجام آن بطور صحیح از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و از بروز فیستول با چند ریشه پیش گیری می شود.

پس از تشخیص فیستول دانستن رابطه بین مجاری فیستول و ماهیچه مقعد اهمیت زیادی دارد زیرا همین آسیب می تواند باعث اختلال در عملکرد و بی اختیاری دایمی مدفوع شود. اگر پس از انجام بررسی های پزشک متخصص بیماریهای نشیمنگاه در مورد مکان مجاری فیستول شک کردیم، برای تعیین رابطه بین فیستول و ماهیچه باید MRI انجام دهیم. فیستول های مقعدی به سادگی با انجام عمل جراحی درمان می شوند. در موارد فیستول های حاد روش های درمان مختلفی وجود دارد.

آیا پیش گیری از فیستول امکان پذیر است؟

اکثر فیستول ها با انسداد غده های قرار گرفته در کانال مقعد ایجاد می شوند و اقداماتی برای پیش گیری از این اختلال وجود ندارد اما درمان به موقع توسط جراح متخصص بیماریهای نشیمنگاه از بروز فیستول حاد پیش گیری می کند. همچنین درمان کامل فیشر مقعدی از اهمیت ویژه ای برخوردار است چون گاهی اوقات ممکن است باعث ایجاد فیستول شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.