برای درمان هموروئید به کدام پزشک مراجعه کنیم؟

شاید شما هم یکی از افرادی باشید که از مراجعه به پزشک و درمان هموروئید خجالت می کشید و یا اطلاعات کافی در مورد بیماری خود ندارید و آن را مهم تلقی نمی کنید. هموروئید یک بیماری مقعدی می باشد که علائم آن در ابتدا خفیف بوده و به مرور اگر پیشگیری ها و درمان های اولیه به عمل نیاید، پیشرفت خواهد کرد. برخی از افراد هنگامی که بیمار می شوند به نوع بیماری خود دقت نمی کنند، تخصص های مختلف رشته پزشکی را در نظر نمی گیرند و یا اصلا نمی دانند باید به کدام پزشک مراجعه کنند! عدم آگاهی آن ها از عواقب بیماری ها موجب می شود که در مراحل اولیه بسیار بی اهمیت از کنار آن رد شده و یا به دلیل خجالت کشیدن از مراجعه به پزشک موجبات پیشرفت بیماری را فراهم آورند. به نظر شما برای درمان بواسیر به کدام پزشک باید مراجعه کرد؟درمان هموروئید و جراح متخصص دستگاه گوارش


بیماری هموروئید یا بواسیر که دارای درجه بندی های داخلی و خارجی می باشد توسط جراح عمومی یا جراح متخصص دستگاه گوارش معاینه و نوع آن مشخص می شود تا مشاوره درمانی لازم برای رفع این بیماری را در اختیار مراجعه کننده قرار دهد. به طور طبیعی هموروئید داخلی درون کانال مقعد و بیشتر در نزدیکی خط دندانه دار این ناحیه جای دارد. هموروئید خارجی نیز اکثرا در قسمت انتهایی کانال مقعد مشاهده شده و کمی از خط دندانه دار این ناحیه فاصله دارد. هموروئید با توجه به اندازه ای که توده های متورم دارا هستند و علائمی که از خود بروز می دهند، می تواند حتی از نوع ترکیب شده هموروئید داخلی و خارجی با یکدیگر باشد.

چه زمانی برای درمان بواسیر به جراح متخصص دستگاه گوارش مراجعه کنیم؟


بهترین پیشنهاد برای بیماران اینست که سعی کنند در اولین مراحلی که متوجه بروز هموروئید می شوند و در ناحیه مقعد درد، سوزش و یا خارش احساس می کنند به پزشک جراح عمومی مراجعه کرده و مراحل درمان را در اولین فرصت آغاز نمایند. به دلیل اینکه بافت های این قسمت از بدن فاقد اعصاب هستند، نسبت به لمس حساسیتی از خود نشان نداده و هنگام مراجعه به پزشک جراح دستگاه گوارش وی می تواند بیمار را بدون ایجاد درد در ناحیه مقعد او معاینه نماید.


در قدم اول انجام معاینه های فیزیکی و آنوسکوپی نقش مهمی در تشخیص نوع هموروئید دارد و بیمار باید تمامی علائم مشاهده شده را بیان نماید. هموروئید داخلی بالشتک های کوچک و قرمز رنگ در داخل ناحیه مقعد هستند که در انتهای دفع کامل مدفوع فرد نشانه هایی از خونریزی را به صورت جزیی مشاهده می کند و یا ممکن است در هنگام تمیز نمودن مقعد دستمال توالت را خونی ملاحظه کند. هموروئید داخلی درمان ساده تری دارد و با رعایت های اولیه قابل درمان است. در نتیجه فرد با اعمال غیرجراحی می تواند از آن رهایی یابد.
برخی از بیماران که هموروئید داخلی را جدی نمی گیرند و به سطح بهداشت یا مشاهده علائم جزیی اهمیت زیادی نمی دهند به هموروئید ترومبوزه که با بیرون زدگی های توده ای، ترشحات مخاطی و عدم تخلیه کامل روده ها همراه است، مواجه می شوند. در این موارد پزشک جراح متخصص دستگاه گوارش در هنگام بررسی هموروئید بالشتک های آبی رنگ، کبود، متورم و دردناک را مشاهده می کند که کوچکترین فشار به آن ها با خونریزی همراه خواهد بود.


 


آیا شما هم لیزر هموروئید را انتخاب می کنید؟


درمان هموروئید خارجی پیشرفته یا هموروئید ترومبوزه تنها با اعمال جراحی و انجام لیزر هموروئید قابل درمان است که امروزه به دلیل مزیت های لیزر درمانی هموروئید عمل جراحی و روش های درمانی سخت و دردناک در حال منسوخ شدن هستند. لیزر هموروئید در کلینیک های تخصصی با اعمال بی حسی های موضعی انجام گرفته و بواسیر را در سایز ها و درجات مختلف آن درمان خواهد کرد. جالب است بدانید که در لیزر هموروئید دیگر نیازی به انجام پانسمان داخل مقعدی بعد از اتمام لیزر نمی باشد و بخش قابل توجهی از دردی که بیمار توسط پانسمان درون مقعدی در روش های جراحی و سنتی متحمل می شد، در روش لیزر درمانی حذف شده است. بدین سبب متد لیزر هموروئید امروزه از پرطرفدارترین شیوه های درمانی است که برای خلاصی از هموروئید درجه سه و چهار توسط بیماران انتخاب می شود.