برخی از افرادی که به سلامت خود اهمیت زیادی می دهند هیچگاه اجازه نخواهند داد که یک بیماری در بدن آن ها عود کند و به مراحل خطرناک و حاد خود نزدیک شود. آن ها معمولا در هنگام متوجه شدن یک بیماری سعی می کنند تا با استفاده از درمان های خانگی و سنتی بیماری را مداوا کنند. جالب است بدانید اگر در اکثر مواقع همه ما در مورد بیماری ها چنین عکس العملی انجام دهیم می توانیم از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و آن را در نطفه خفه کنیم. شقاق یا فیشر یکی از بیماری هاییست که به آسانی در مراحل اولیه قابل درمان است. درمان های خانگی شقاق نقش مؤثری در بهتر شدن و از بین رفتن آن خواهند گذاشت.
 

افزایش مصرف مایعات


کم آبی بدن یکی از مهم ترین دلایلی است که می تواند بیماری های مربوط به ناحیه مقعد را تشدید کند. بدن افرادی که در طول روز به اندازه کافی آب و مایعات می نوشند بهتر می تواند در درمان شقاق تأثیرگذار باشد. توجه داشته باشید که منظور از مایعات، نوشیدنی های سالم است. برای مثال نوشیدنی هایی مانند چای غلیظ سیاه هیچگاه در ردیف نوشیدنی های مورد نیاز بدن قرار نمی گیرد بلکه کاملا مضر است. آب و آب میوه های طبیعی بهترین مایعات مصرفی در طول شبانه روز هستند.


 

گنجاندن غلات و حبوبات در سبد غذایی


همانطور که اطلاع دارید جلوگیری کردن از یبوست امری ضروری است که با اعمال تغییرات لازم در رژیم غذایی و اضافه کردن بعضی از مواد غذایی می توان به آن دست یافت. مصرف متعادل سبوس های خوراکی، غلات و حبوباتی که نفخ آن ها گرفته شده به نرم شدن محتویات روده کمک می کند و خروج مواد دفعی را بسیار آسان و روان خواهد کرد.
 

ژل آلوئه ورا


استفاده کردن از ژل آلوئه ورا و مالش آن بر روی شقاق مقعدی موجب خواهد شد که کم کم بافت آسیب دیده ترمیم شود و هیچگونه اثری از آن باقی نماند. ژل آلوئه ورا از بهترین مواد طبیعیست که دارای خواص زیادی از جمله میکروب کشی و ضدعفونی کنندگی می باشد و عملکرد مناسبی دارد. 

وازلین و روغن برگ مورد


اگر به هر دلیلی خروج مدفوع برایتان سخت است می توانید با استفاده از وازلین و یا روغن برگ مورد و ماساژ آن بر روی مقعد به دفع راحت تر کمک نمایید.
 

عسل


یکی دیگر از راهکار های طبیعی معالجه فیشر آنال ماساژ عسل بر روی مقعد است. در زمان های گذشته از عسل به عنوان بهتریت پانسمان ها استفاده می شد. خاصیت ضدباکتریایی و ضد درد این اکسیر طلایی، یک معجزه گر طبیعیست. 

دستشویی رفتن را به تأخیر نیندازید


توجه کنید که دیر به دیر دستشویی رفتن سبب می شود تا عمل دفع با سختی بیشتری انجام شود. هر بار به تأخیر انداختن این موضوع شرایطی را فراهم می کند که مواد دفعی آب بیشتری را از دست داده و هنگام خروج با سفتی و خشونت بیشتری خارج شوند و برای فرد بسیار آزار دهنده باشند.
 

به مقعد و عضلات کف لگن فشار وارد نکنید


هرگونه فشار مازاد اعمال شده بر عضلات کف لگن و مقعد منجر به ایجاد بیماری هایی از قبیل شقاق مقعد می شود. هنگام اجابت مزاج زور زیادی را بر این نواحی وارد نکنید و همچنین نشستن طولانی مدت در دستشویی را فراموش کنید. برداشتن بار سنگین نیز سبب فشار آوردن به این قسمت ها می شود پس از رعایت این نکته غافل نشوید. 

وان آب گرم


وان آب گرم یار همیشگی درمان بیماری ای ناحیه مقعد است که تأثیر زیادی در آرام سازی و بهبود گردش خون در عضلات آن دارد. شما می توانید با نشستن در آب گرم به مدت یک ربع حدودا دو یا سه بار در طول روز به تسریع درمان فیشر آنال کمک نمایید.
 

رعایت بهداشت


شستشو دادن بدن پس از هر بار اجابت مزاج با آب گرم و سپس خشک نمودن با دستمال های نرم و بهداشتی به حفظ تمیزی و پاکیزگی و از بین رفتن بیماری ها و میکروب های این ناحیه از بدن کمک شایانی می کند.