درمان بواسیر

 

بواسیر یا به اصطلاح علمی ” HEM-uh-roids” که هموروئید نیز گفته می شود ، رگهایی است که به صورت متورم در مقعد میباشد ، مشابه رگهای واریسی. بواسیر می تواند در داخل رکتوم (بواسیر داخلی) یا زیر پوست اطراف مقعد (بواسیر خارجی) ایجاد شود.طبق آمار اعلام شده در بزرگسالی و حدود سن 45 الی 60 سال از هر سه نفر 4 نفر با دلایل گوناگون که اکثر این دلایل ناشناخته است دچار بواسیر می شوند. و در آماری دیگر تقریبا از هر 2 نفر بزرگسال بالای 50 سال، 1 نفر دچار بواسیر است. در واقع بواسیر متورم شدن رگها در پایین ترین قسمت راست روده و مقعد انسان است. گاهی اوقات در این رگ ها دیواره ها چنان نازک می شوند که باعث برآمدگی رگ ها می شود.
برای درمان بواسیر انواع روش خانگی و پزشکی ذکر شده است.هر کسی بنا بر میزان رشد و پیشرفت بیماری بواسیر و طبق مشاوره با پزشکان طب سنتی و تخصصی بهترین روش درمان بواسیر با توجه به وضعیت خود را پیگیری و عمل می کند.

 

درمان بواسیر-دکتر دانش پژوه

 

برای درمان بواسیر ابتدا باید توسط پزشک تشخیص انجام گردد. بیماری بواسیر شامل دو نوع خارجی و داخلی می باشد. پزشک شما ممکن است بواسیر خارجی را ببیند. تشخیص بواسیر داخلی ممکن است به وسیله معاینه کانال مقعد و روده شما انجام گیرد. در این معاینه پزشک شما پس از پوشیدن دستکش، یک انگشت را از راه مقعد به داخل روده شما وارد می کند.
در صورت وجود بواسیر داخلی ممکن است که هر چیز غیر عادی، مانند یک توده را احساس کند. از آنجا که بواسیر داخلی اغلب بسیار نرم است در طی معاینه رکتوم احساس می شود. اما پزشک شما ممکن است قسمتی از آن را از طریق روده بزرگ و روده بزرگ و به وسیله دستگاه های آنوسکوپ، پروکتوسکوپ یا سیگموئیدوسکوپ معاینه کند.

در مراحل بعد، پزشک ممکن است بخواهد کل روده شما را با استفاده از کولونوسکوپی معاینه کند. این در حالی است که علائم و نشانه ها نشان می دهد که شما ممکن است بیماری دستگاه گوارش دیگری داشته باشید. مانند اینکه شما عوامل خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ دارید و یا اینکه شما میانسال هستید و کولونوسکوپی اخیر نداشته اید.

سایت دکتر دانش پژوه به عنوان یک مرجع تخصصی و علمی برای مطالعه در مورد انواع بیمهاری ها از جمله هموروئید ، کیست مویی و بواسیر و … در اختیارتان می باشد. در ادامه برای درمان بیماری های فوق با موثرترین روش ها از جمله لیزر هموروئید، درمان بواسیر به روش تخصصی جراحی یا روش های طب سنتی می توان اشاره کرد.

 

بیشتر بخوانیم درباره 🔹 درمان بواسیر خارجی 🔹

 

روش درمان بواسیر خانگی

قبلا نیز بیان کردیم که در واقع بواسیر یا هموروئید نوعی بیماری است که در آن به دلایل مختلف، رگ های ناحیه ی مقعد متورم می شوند و ایجاد ناراحتی می کنند. برای آشنایی بیشتر با درمان بواسیر، در این مقاله توضیحاتی داده شده است.
در این بیماری مویرگ ها و رگ های اطراف مقعد پس از فشار های بیش از حد متورم یا پاره می شوند و به بیماری بواسیر می انجامند. عموما رگ های این ناحیه برای تحمل فشار در هنگام بارداری یا برای تحمل فشار ناشی از بلند کردن اجسام سنگین مقاوم تر از سایر رگ ها و مویرگ های بدن هستند اما در صورت رعایت نکردن رژیم مناسب یا عدم احتیاط ممکن است این بیماری خود را نشان دهد.

 

درمان بواسیر-دکتر دانش پژوه

 

وازلین برای درمان بواسیر

وازلین برای درمان بواسیر یک روش خانگی کمکی به شمار می رود. وازلین به عنوان یک نرم کننده و تسکین دهنده ی ارزان در دسترس بسیاری از افراد است. نکته مهم در درمان بواسیر با وازلین این است که گرچه این ماده به عنوان روان کننده موجب خروج بهتر مدفوع می شود اما خاصیت درمانی ندارد. در مراحل ابتدایی بیماری وازلین کنترل کننده ی پیشرفت بواسیر خواهد بود اما به تنهایی کافی نیست. در صورت عود بیماری پس از چند روز مراجعه به پزشک الزامی به نظر می رسد.

روش استفاده از وازلین نیز به این صورت است که هر روز در حدود 20 دقیقه محل بواسیر را با این ماده ماساژ دهید و منتظر اثرگذاری آن بمانید.

 

ضرورت درمان بواسیر

    از میان دلایل ایجاد این بیماری می توان به ژنتیک، چاقی، یبوست، اسهال یا حتی نشستن به مدت طولانی اشاره کرد. درمان بواسیر روش های متنوع و گوناگونی دارد که با مشاوره ی پزشک متخصص می توان بهترین آن ها را مورد استفاده قرار داد.
این بیماری عوارض بسیاری در پی دارد. از جمله می توان به درد، خارش، احساس ناراحتی و خونریزی اشاره کرد. همچنین در برخی از مراحل بواسیر، بیمار ممکن است به بی اختیاری دفع دچار شود. البته بعضی از مدل های بواسیر به گونه ای است که هیچ بیرون زدگی وجود ندارد و بیمار فقط به علت خونریزی به پزشک مراجعه می کند که در این مواقع انجام یک کولونوسکوپی پیشنهاد می شود تا از سلامت بدنه ی روده ی بزرگ اطمینان حاصل گردد و سپس به سراغ درمان بواسیر برود.
همچنین بواسیر باعث محدود شدن انسان می شود. در صورت داشتن این بیماری، نشستن یا ایستادن به مدت طولانی ممنوع است و باید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمود.
جالب است بدانید از نظر برخی پزشکان و محققان، همه ی انسان ها به بواسیر مبتلا هستند اما این بیماری فقط برای برخی از آن ها عود می کند و خطرناک می شود و از میان این افراد تنها ده درصد نیازمند جراحی هستند.
همچنین اگر بواسیر عود کند و درمان نشود، ممکن است با کوچک ترین چیزی مثل استفراغ، سرفه یا عطسه بدتر شود. با این اوصاف، درمان بواسیر در اسرع وقت و هرچه سریع تر به نفع خود بیمار است.

شما اغلب با روش درمان بواسیر با راهکارهای خانگی می توانید درد بواسیر را خفیف کرده و تورم و التهاب را تسکین دهید.

برخی این تصور اشتباه را دارند که بواسیر به سرطان ختم خواهد شد. اما محققان و پزشکان این فرضیه را به کلی رد می کنند. ممکن است که بواسیر در برخی از موارد به شدت عود کند و شرایط بدی برای بیمار ایجاد کند، اما هرگز نمی توان میان بواسیر و سرطان ارتباطی قائل شد. در بسیاری از مواقع، برخی سرطان ها ویژگی هایی دارند که ممکن است به بواسیر شباهت داشته باشند اما این دلیلی بر ارتباط بواسیر و سرطان نیست و با درمان بواسیر این نگرانی به کلی از بین خواهد رفت.

 

روش های درمان بواسیر

    این بیماری درجات مختلفی دارد که به ترتیب از نوع یک تا چهار از کم خطر ترین تا پرخطر ترین ادامه می یابد. شناخت این درجات برای درمان بواسیر و انتخاب نوع درمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
برای درمان بواسیر روش های متفاوتی وجود دارد که به طبع، به تناسب میزان پیشروی و وخامت بیماری انتخاب می شوند. در این مقاله به معرفی انواع روش های درمان بواسیر پرداخته می شود.

 

روش های زیر از جمله موثرترین روش درمان بواسیر در منزل است:

• غذا های پر فیبر بخورید. همچنین سعی کنید که بیشتر میوه، سبزیجات و غلات کامل بخورید. انجام این کار باعث می شود مدفوع نرم شود و حجم آن افزایش یابد. این به شما کمک می کند تا از تنگ شدن مقعد که می تواند علائم بواسیر موجود را بدتر کند جلوگیری کنید. فیبر را به آرامی به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از بروز مشکل نفخ شکم نیز جلوگیری کنید.

• از روش درمان بواسیر به صورت موضعی استفاده کنید. از کرم های مخصوص هموروئید بدون نسخه و یا شیاف حاوی هیدروکورتیزون استفاده کنید و یا از پدهای ماده بی حس کننده استفاده کنید.

• مرتباً از حمام آب گرم یا وان استفاده برای نرم کردن ناحیه مقعد خود استفاده کنید. بدین ترتیب که ناحیه مقعد خود را به مدت 10 تا 15 دقیقه دو تا سه بار در روز در آب گرم گرم خیس کنید.

• از دارو های تسکین دهنده درد استفاده کنید. می توانید از استامینوفن (تیلنول ، دیگران) ، آسپیرین یا ایبوپروفن به طور موقت استفاده کنید تا به رفع ناراحتی خود کمک کنید.

با این روش های درمانی ، علائم بواسیر اغلب طی یک هفته از بین می روند. در صورت عدم تسکین درد شدید یا ایجاد خونریزی ، در طی یک هفته به پزشک خود مراجعه کنید.

 

درمان بواسیر-دکتر دانش پژوه

 

چه کسانی بیشتر در معرض بواسیر هستند؟

 1. افرادی که یکی از خیشاوندان نزدیکشان مبتلا شده است؛
 2. زنان باردار؛
 3. زنانی که زایمان واژینال داشته اند؛
 4. مبتلایان به سیروز کبدی.

 

عوامل خطر و یا فاکتورهای ریسک بواسیر کدامند؟

 1. افرادی که به طور مرتب یبوست یا اسهال داشته باشند؛
 2. افرادی که از چاقی رنج می برند؛
 3. افرادی که برای مدت طولانی روی صندلی توالت می نشینند؛
 4. افرادی که مرتبا اجسام سنگین را بلند می کنید.
 5. افرادی که مقاربت مقعدی دارند؛

 

روش درمان بواسیر با دارو ها

اگر بیماری بواسیر شما فقط ناراحتی خفیف ایجاد می کند، پزشک ممکن است کرم های بدون نسخه، پماد ها، شیاف ها یا لنت ها را به شما پیشنهاد دهد. این محصولات حاوی موادی مانند بی حس کننده یا هیدروکورتیزون و لیدوکائین هستند که می توانند به طور موقت درد و خارش را تسکین دهند.

توجه شود که بیش از یک هفته از کرم ضد استروئیدی بدون نسخه استفاده نکنید مگر اینکه توسط پزشکتان توصیه شده باشد زیرا این امر می تواند پوست شما را نازک و حساس کند.
در صورتی که بواسیر تشدید نشده باشد، می توان با درمان های مختلف خانگی علائم آن را تسکین داد. با این حال، گاهی اوقات بواسیر باعث درد مداوم یا ناراحتی تقریباً دائمی می شود که در این صورت  لازم است به پزشک مراجعه شود. به ویژه توصیه می گردد اگر بیمار دچارخونریزی مقعد شود حتی اگر خفیف باشد، سریعاً با پزشک مشورت کند؛ چراکه اینگونه علائم ممکن است نشانه نوع دیگری از بیماری ناحیه مقعد یا یک مشکل جدی تر باشد که نباید نادیده گرفته شود.

اگر بواسیر خارج از مقعد باشد، کمپرس سرد می تواند التهاب را کاهش دهد. برای تسکین دردهای ناشی از بواسیر، حمام های سیتز یا استحمام نشیمن با آب گرم (حدود دمای 40 درجه سانتیگراد) طی 10 تا 15 دقیقه به مدت سه یا چهار بار در روز تاثیر گذار خواهد بود.

 

درمان بواسیر-دکتر دانش پژوه

 

 

روش درمان بواسیر در هنگام بروز ترومبکتومی بواسیر خارجی

اگر لخته خون دردناک یا همان ترومبوز در بواسیر خارجی ایجاد شده باشد ، پزشک شما می تواند به سرعت خونریزی بواسیر را برطرف کند. این روش که تحت بی حسی موضعی انجام می شود ، اگر در طی 72 ساعت پس از ایجاد لخته انجام شود ، مؤثر است.

 

 

روش های حداقل تهاجمی برای روش درمان بواسیر

برای روش درمان بواسیر در هنگام بروز خونریزی مداوم و یا بواسیر دردناک ، پزشک ممکن است یکی از روش های حداقل تهاجمی را به کار گیرد. این معالجه می تواند در مطب پزشک به صورت سرپایی انجام شود و معمولاً نیازی به بستری شدن و بیهوشی نیست.

 

سه روش زیر از جمله روش های حداقل تهاجمی برای درمان بواسیر است:

 • روش درمان بواسیر به کمک بستن باند لاستیکی: در روش بستن باند لاستیکی، پزشک شما یک یا دو باند لاستیکی کوچک را در اطراف زخم بواسیر داخلی قرار می دهد تا گردش خون را قطع کند. در این روش بواسیر در مدت یک هفته درمان و افت می کند. بانداژ بواسیر می تواند ناراحت کننده باشد و باعث خونریزی شود ، که ممکن است دو تا چهار روز بعد از عمل جراجی شروع شود. اما این خونریزی به ندرت شدید است. گاهی اوقات ، عوارض جدی تر نیز می تواند رخ دهد.

 

 •  روش درمان بواسیر با تزریق یا اسکلروتراپی: یکی دیگر از انواع روش درمان بواسیر ، تزریق است. پزشک شما برای کوچک کردن محل بواسیر ، محلول شیمیایی را در بافت بواسیر تزریق می کند. این در حالی است که تزریق ممکن است باعث ایجاد درد نا چیز شده و یا بدون درد باشد. این روش ممکن است از بستن باند لاستیکی تاثیر کمتری داشته باشد.

 

 • روش درمان بواسیر با انعقاد به کمک اشعه های مادون قرمز ، لیزر یا دو قطبی: در تکنیک های انعقادی از لیزر یا نور مادون قرمز یا گرما استفاده می شود. این اشعه ها باعث سفت شدن و کوچک شدن بواسیر داخلی و قطع خونریزی داخلی می شوند. روش درمان بواسیر با روش انعقادی عوارض جانبی کمی دارد و معمولاً ناراحتی کمی ایجاد می کند.

 

بیشتر بخوانیم درباره 🔹 کیست مویی 🔹

 

درمان بواسیر با جراحی

فقط درصد کمی از مبتلایان به بواسیر نیاز به عمل جراحی دارند. اما اگر روش های دیگر موفقیت آمیز نبوده یا بواسیر بزرگ شده باشد ، پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را توصیه کند:

 • برداشتن بواسیر: با انتخاب یکی از تکنیک های مختلف در عمل جراحی ، جراح شما برای درمان بواسیر، بافت اضافی که باعث خونریزی می شود را از بین می برد. این عمل جراحی را می توان با بی حسی موضعی همراه با آرام بخش ، بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. این روش مؤثرترین و کاملترین روش درمان بواسیر شدید یا عود کننده است. عوارض آن می تواند شامل مشکل موقتی در تخلیه مثانه باشد که می تواند منجر به عفونت ادراری شود. این عارضه عمدتاً پس از استفاده از بی حسی نخاعی رخ می دهد. همچنین اکثر افراد بعد از عمل درد دارند که دارو های مسکن می توانند در از بین رفتن درد کمک کننده باشند. نرم کردن مقعد در حمام گرم نیز ممکن است کمک کننده باشد.

 

 • انسداد ناحیه بواسیر: این روش که به آن هموروئیدوپسی گفته می شود، جریان خون به بافت بواسیر را مسدود می کنند. از این روش معمولاً فقط برای روش درمان بواسیر داخلی استفاده می شود. این روش به طور کلی عوارض و درد کمتری نسبت به هموروئیدکتومی یا جراحی برداشتن بواسیر دارد. پس از آن امکان بازگشت زود هنگام به فعالیت های روزمره وجود دارد. با این حال ، در مقایسه با هموروئیدکتومی ، این روش با خطر بیشتری از عود مجدد رکتوم همراه است. و ممکن است در آن بخشی از روده از طریق مقعد بیرون زند. از جمله عوارض آن می تواند شامل خونریزی ، احتباس ادرار و درد و همچنین به ندرت یک عفونت خونی خطرناک برای شخص باشد. در صورت ایجاد چنین عوارضی بهترین گزینه برای شما مشورت با پزشک معالجتان است.

 

دلایل بروز بواسیر چیست؟

بواسیر، فشار مداوم یا مکرر و طولانی مدت روی رگهای مقعد است. در واقع یبوست، بارداری و تحلیل بافت عظلات با افزایش سن، علل اصلی بواسیر هستند. همچنین مشکلات کبدی و برخی از حساسیت های غذایی نیز می تواند فشار روی رگ های مقعد را افزایش دهد. معمولاً علائم بواسیر در زنان باردار، بعد از زایمان از بین می رود.
در اکثر موارد علائم بواسیر به راحتی قابل تشخیص است و علایمی چون خارش در نزدیکی مقعد، ناراحتی هنگام نشستن و خونریزی هنگام اجابت مجاز را به همراه دارد. معمولاً حمله بواسیر چند روز ادامه می یابد و سپس علائم آن فروکش می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.