جراحی و کوچک کردن معده

امروزه راهکار های درمانی بسیاری برای لاغر شدن افراد چاق وجود دارد که جراحی های کوچک کردن معده از جمله آن ها می باشد. در واقع با اینکه یک فرد چاق می تواند از طریق رژیم های غذایی متنوع و فعالیت های ورزشی منظم به کاهش وزن قابل توجهی دست یابد، اما در بسیاری از مواقع انجام این اعمال توسط آن ها یا نیمه کاره مانده یا به نتیجه خاصی نمی رسد. لذا این افراد با اجرای انواع جراحی های کوچک کردن معده این امکان را به دست می آورند تا در کم کردن وزن خود موفقیت های بیشتری را حاصل نمایند.


 

اسلیو معده

در جراحی اسلیو معده قسمتی از معده برای همیشه از آن جدا شده و شکل معده به طور کلی تغییر می کند. خوشبختانه طی این عمل عارضه جدی برای فرد بوجود نخواهد آمد و با کوچک شدن حجم معده فرد نمی تواند غذای زیادی میل کند. با کاهش میزان غذای وارد شده به دستگاه گوارش طی یکسال تغییر بزرگی در کاهش وزن فرد مشاهده خواهد شد. این روش جزو موفق ترین شیوه های جراحی می باشد که با کاهش قابل توجه اشتهای بیمار با حذف هورمون اشتها از معده او، نقش تأثیرگذاری را ایفا خواهد کرد.


 

پلیسه زدن معده

یکی از مقرون به صرفه ترین روش های کوچک کردن معده، پلیسه زدن معده می باشد. در این متد درمانی با پلیسه زدن معده و کوچک کردن فضای درونی آن سبب کاهش حجم این اندام شده و در نتیجه در کاهش وزن و لاغری بسیار مؤثر واقع خواهد شد. یکی از ایرادات احتمالی وارده بر این روش امکان باز شدن بخیه هاست که ممکن است پس از دو سال از گذشت انجام این عمل رخ دهد.


 

حلقه دور معده

عمل باندینگ معده یا حلقه دور معده یکی از روش هاییست که در آن متخصص جراحی دستگاه گوارش با قرار دادن یک حلقه یا باند در قسمت فوقانی معده حجم این عضو را کم خواهد کرد. عمر مفید کارایی حلقه دور معده تقریبا به دو سال می رسد و احتمال برگشتن به وزن اولیه پس از اینکه باند را خارج می کنند بسیار افزایش خواهد یافت، لذا فرد چاق باید طی این دو سال تمام همت خود را برای تغییر دادن سبک غذایی خود بکار بندد و آن را بعد از خارج نمودن باند نیز ادامه دهد.


 

بای پس معده

یکی دیگر از راهکار های کاهش حجم معده عمل بای پس معده است. شاید تعجب کنید اما در این روش حدود دو متر از روده فرد چاق بدون اینکه از بدن خارج شود از سیستم جذب و گوارشی وی حذف خواهد شد. بدین ترتیب می توان انتظار داشت که جراحی بای پس معده یک راهکار بسیار سریع است که فرد با کاهش وزن شگرفی روبرو خواهد کرد. یکی از ایرادات وارده بر این روش اینست که امکان آندوسکوپی بخش هایی که از سیستم جذب حذف شده اند دیگر وجود ندارد.


 

بالون معده

بالون معده از دیگر روش های کوچک کردن معده و در نهایت کاهش وزن افراد چاق است که در کشور ما متقضیان بسیاری داشته است اما امروزه با روی کار آمدن روش های دائمی و کارآمد تر و همچنین عوارضی که بالون می تواند داشته باشد از تعدد طرفدارانش کاسته شده است. در این شیوه جراح عمومی از طریق آندوسکوپ بالون را وارد معده کرده و سپس با باد کردن آن موجبات کمتر شدن حجم معده را فراهم خواهد کرد. بالون معده در طولانی مدت امکان سوراخ شدن و از بین رفتن توسط اسید معده را دارد برای همین پس از مدتی باید خارج شود. افراد پس از خروج بالون باید کاهش وزن خود را حفظ نمایند تا مجددا مبتلا به چاقی مفرط نشوند.

نظرات ارسال شده
4.7 /5 20 5 1
فرم ارسال نظرات